24 / 01 / 2014

HASAN NİYAZİ TURA BESTESİ’NİN TÜRKİYE PRÖMİYERİ ESKİŞEHİR’DE YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki konser programına klarnet sanatçısı Eccesu Sertesen konuk solist olarak katıldı.

24 Ocak Cuma günü Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda düzenlenen ve Cumartesi tekrarlanan konserin orkestra şefliğini Tolga Taviş yaptı. Taviş, konser öncesi bir konuşma yapara 24 Ocak 1993 tarihinde bombalı bir suikast sonucu hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci, yazar Uğur Mumcu’yu andı. Mumcu’nun ölümünün üzerinden 21 yıl geçtiğini anımsatan Taviş “ Belli bir umut uğruna verilen şehitler bizim geleceğe daha çok umutla bakmamızı sağlamalı. Gelecekte çocuklarımıza ait bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Bu nedenle Uğur Mumcu’yu ölümünün 21. yılında bir kez daha saygıyla anmak istiyorum” dedi.

Taviş’in konuşmasının ardından konserin ilk bölümünde genç yetenek Ecesu Sertesen, Cumhuriyet dönemi ikinci kuşak müzik eğitmeni ve besteci olan Nevit Kodallı’nın Telli Turna Orkestra Süitini seslendirdi. Sertesen, daha sonra Türkiye’nin yetiştirdiği genç yeteneklerden olan keman sanatçısı ve besteci Hasan Niyazi Tura’nın Klarnet ve Yaylı Çalgılar için Konçertosu’nun Türkiye Prömiyerini seslendirdi. Konserin ikinci bölümünde ise Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Ferit Tüzün’ün Çeşme Başı Bale Süiti ve Ulvi Cemal Erkin’in Köçekçe Dans Süitini seslendirdi.

Gece boyunca Anadolu ezgileriyle dolu konserle güzel dakikalar geçiren Eskişehirliler, konserin sonunda konuk sanatçı ve Senfoni Orkestrasını sergiledikleri başarılı performanstan dolayı dakikalarca alkışladılar.


ODA MÜZİĞİNDE 8 MART ÖZEL KONSERİ

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın hafta içi programında yer alan ve her hafta kapalı gişe birbirinden özel sanatseverleri ağırlayan oda müziği konserlerinin bu haftaki konuğu İstanbul Flüt Topluluğu oldu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için birbirinden özel eserleri seslendirdi.

Devamı

SENFONİDE KANUN GECESİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki programında konuk solist kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu muhteşem performansı ile geceye damga vurdu. Orhun Orhan’ın orkestra şefliğini yaptığı konserde salonu dolduran Eskişehirliler keyifli bir akşam yaşadı.

Devamı

SENFONİ ORKESTRASI VE KARSU'DAN ÖZEL KONSER

Eskişehir'in gurur kaynağı Senfoni Orkestrası ile Türkiye'nin son zamanlarda ses getiren sanatçılarından Karsu, 14 Şubat Sevgililer Günü'ne özel muhteşem bir konser ile Eskişehirliler ile buluştu. Türkçe ve yabancı şarkıları büyük bir uyum ve enerji içerisinde seslendiren Karsu ve Senfoni Orkestrası, Atatürk Kültür Sanat Merkezi'ni dolduran yaklaşık 1500 kişiye unutulmaz bir gece yaşattı.

Devamı
Copyright © 2014 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.