24 / 01 / 2014

HASAN NİYAZİ TURA BESTESİ’NİN TÜRKİYE PRÖMİYERİ ESKİŞEHİR’DE YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki konser programına klarnet sanatçısı Eccesu Sertesen konuk solist olarak katıldı.

24 Ocak Cuma günü Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda düzenlenen ve Cumartesi tekrarlanan konserin orkestra şefliğini Tolga Taviş yaptı. Taviş, konser öncesi bir konuşma yapara 24 Ocak 1993 tarihinde bombalı bir suikast sonucu hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci, yazar Uğur Mumcu’yu andı. Mumcu’nun ölümünün üzerinden 21 yıl geçtiğini anımsatan Taviş “ Belli bir umut uğruna verilen şehitler bizim geleceğe daha çok umutla bakmamızı sağlamalı. Gelecekte çocuklarımıza ait bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Bu nedenle Uğur Mumcu’yu ölümünün 21. yılında bir kez daha saygıyla anmak istiyorum” dedi.

Taviş’in konuşmasının ardından konserin ilk bölümünde genç yetenek Ecesu Sertesen, Cumhuriyet dönemi ikinci kuşak müzik eğitmeni ve besteci olan Nevit Kodallı’nın Telli Turna Orkestra Süitini seslendirdi. Sertesen, daha sonra Türkiye’nin yetiştirdiği genç yeteneklerden olan keman sanatçısı ve besteci Hasan Niyazi Tura’nın Klarnet ve Yaylı Çalgılar için Konçertosu’nun Türkiye Prömiyerini seslendirdi. Konserin ikinci bölümünde ise Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Ferit Tüzün’ün Çeşme Başı Bale Süiti ve Ulvi Cemal Erkin’in Köçekçe Dans Süitini seslendirdi.

Gece boyunca Anadolu ezgileriyle dolu konserle güzel dakikalar geçiren Eskişehirliler, konserin sonunda konuk sanatçı ve Senfoni Orkestrasını sergiledikleri başarılı performanstan dolayı dakikalarca alkışladılar.


SENFONİDE KEMAN GECESİ

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki konuğu başarılı keman sanatçısı Bahar Biricik oldu. Klasik müzik eserlerini başarıyla seslendiren Biricik, notaları ile Eskişehirli sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Devamı

SENFONİDE GENÇ SOLİST BÜYÜLEDİ

Geçtiğimiz haftalarda sezon açılışını yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası bu haftaki konser programında genç yetenek Batuhan Civelek’i sahnede ağırladı.

Devamı

SENFONİ ORKESTRASI KURTULUŞ İÇİN ÇALDI

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını ‘Eskişehir’in Kurtuluşu Özel Konseri’ ile kutladı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in de katıldığı konserde salonu dolduran sanatseverler hep bir ağızdan marşlara eşlik etti.

Devamı
Copyright © 2014 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.