11 / 10 / 2016

DEVLERİN KONSERİ

Ulusal ve uluslararası başarılarıyla Eskişehir’in gurur kaynağı olan Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası sezon açılışında dev bir isme eşlik etti. ‘Livaneli Şarkıları ve Film Müzikleri’ konserinde, adım atacak yer kalmayan salonda izleyiciler unutulmaz anlar yaşadı. Ayakta alkışlanan dev sanatçı Zülfü Livaneli Başkan Büyükerşen’e ve Senfoni Orkestrasına övgüler yağdırdı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası sezon açılışını, ‘Livaneli Şarkıları ve Film Müzikleri’ konseri ile yaptı. Ünlü sanatçı Zülfü Livaneli’nin konuk olduğu ve dört eserini seslendirdiği konseri 1.200 kişilik salonda 2.000 sanatsever izledi.

Biletleri satışa çıktığı gün tükenen konserin yapılacağı Atatürk Kültür Kongre Sanat Merkezinin önünde saatlerce önceden, içeri girmek isteyen Eskişehirliler kuyruklar oluşturdu. Hınca hınç dolu olan salona birlikte giren Başkan Büyükerşen ve Zülfü Livaneli ayakta alkışlandılar.

Senfoni Orkestrası Şef Ender Sakpınar yönetiminde , Zülfü Livaneli’nin Gün Olur, Yer Demer Gök Bakır, Kan Çiçekleri, Sus Söyleme Veda, Leylim Ley, Bliss, Özgürlük (Orkestra Versiyonu) ve Homage to Gomidas isimli bestelerini izleyicilerin büyük alkışlarıyla seslendirdi.

Konserin beklenen anı geldiğinde, Zülfü Livaneli’nin sahneye çıkışında izleyiciler dev sanatçıyı uzun süre ayakta alkışladı. Sanatçı Zülfü Livaneli, eserlerini günümüze kadar Türkiye’de ve dünyada çok sayıda orkestranın seslendirdiğini belirterek, “İçlerinde dünyanın sayılı orkestralar vardı. Fakat bu akşam benim dinlediğim en iyi performanslardan biriydi. Senfoni Orkestramızın bu görkemli açılışına davet ettiği için dostum Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ederim. 90 yıl önce böyle müzik tarzının olmadığı ülkemizde bir mucize gerçekleşti. Türkiye’nin her tarafından senfoni orkestraları boy atmaya başladı. Dünyaca ünlü orkestralarımız var. Bu yalnızca Cumhuriyet sayesinde başarılmıştır. Atatürk’ün vizyonu sayesinde olmuştur. Biz bunu ülkemizin tapu senedi olan Lozan Antlaşmasına borçluyuz “ şeklinde konuştu.

Besteleri dünyaca ünlü sanatçılarca söylenen, kitapları 34 ülkede satılan sanatçı Zülfü Livaneli, Özgürlük, Doğdukları Yerde Ölenler, Yiğidim Aslanım ve Bilmem adlı eserleri Senfoni Orkestrası ile seslendirerek, salonu dolduranlara unutulmaz duygusal bir gece yaşattı.

Konserin bitiminde ayakta dakikalarca alkışlanan sanatçıya Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen bir plaket sundu. Büyükerşen sanatçının sezon açılış için çağrıldığında seve seve kabul ettiğini ifade ederek, “ Sanatseverlikleri ve vatanseverlikleri ile gurur duyduğum benim sevgili Eskişehirlilerim. Senfoni Orkestrasının sezon açılışının sevgili dostum Zülfü Livaneli ile olması, bizim sanat tarihimizin sayfalarında yerini alacaktır. Unutulmaz bir geceydi. Senfoni Orkestralarının konserlerinde ben hayallere dalar, başka dünyalara giderim. Bu akşam Zülfü Livaneli’yi ve eserlerini ilk kez Senfoni Orkestrasıyla hep birlikte dinledik. Sizde nasıl duygular uyandırdığını bilmiyorum. Ben karanlık gecede Eskişehir’in ve Türkiye’nin üzerinde çok sayıda yıldızın kaydığını ve yıldız yağmurlarını gördüm. Onları yakalamak için koştum. Tabii Zülfü kardeşimin sanatını övecek zenginlikte bir dilim yok. Çünkü sanatçı değilim. Ben kendisine hepiniz adına teşekkür ediyorum. Çünkü sezonu kendisinin eserleriyle açmak için davet ettiğimizde, çağrı Eskişehir’den olunca elindeki işleri bırakarak, hiçbir karşılık beklemeden memnuniyetle geldi” dedi.

Sanatçı Livaneli, Eskişehirlilerin çok şanslı olduğunu vurgulayarak, “Sevgili Başkanım, bizim memleketimiz sanatçı yetiştirmek bakımından bereketli yerdir. Sanatçımız eksik olmaz ama inşallah sizin gibi iyi yöneticilerimiz çoğalır” diyerek sözlerini tamamladı. Livaneli’nin övgü dolu sözleri üzerine Başkan Büyükerşen, Ben görür müyüm, görmez miyim bilmiyorum. Fakat iyi dileklerine yürekten katılıyorum. Konserde dikkat ettiniz mi bilmiyorum? Zülfü’nün Atatürk Çocukları için yaptığı besteyi dinlediniz. Böyle bir şey olamaz. Zülfü gerçekten müthişsin” dedi. Eskişehirli sanatseverler konser sonrası Başkan Büyükerşen ve Zülfü Livaneli ile bol bol fotoğraf çektirdiler.


ODA MÜZİĞİNDE 8 MART ÖZEL KONSERİ

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın hafta içi programında yer alan ve her hafta kapalı gişe birbirinden özel sanatseverleri ağırlayan oda müziği konserlerinin bu haftaki konuğu İstanbul Flüt Topluluğu oldu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için birbirinden özel eserleri seslendirdi.

Devamı

SENFONİDE KANUN GECESİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki programında konuk solist kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu muhteşem performansı ile geceye damga vurdu. Orhun Orhan’ın orkestra şefliğini yaptığı konserde salonu dolduran Eskişehirliler keyifli bir akşam yaşadı.

Devamı

SENFONİ ORKESTRASI VE KARSU'DAN ÖZEL KONSER

Eskişehir'in gurur kaynağı Senfoni Orkestrası ile Türkiye'nin son zamanlarda ses getiren sanatçılarından Karsu, 14 Şubat Sevgililer Günü'ne özel muhteşem bir konser ile Eskişehirliler ile buluştu. Türkçe ve yabancı şarkıları büyük bir uyum ve enerji içerisinde seslendiren Karsu ve Senfoni Orkestrası, Atatürk Kültür Sanat Merkezi'ni dolduran yaklaşık 1500 kişiye unutulmaz bir gece yaşattı.

Devamı
Copyright © 2014 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.