31 / 10 / 2016

ÜNLÜ CAZCI KEREM GÖRSEV’DEN ORKESTRAMIZA ÖVGÜ

Eskişehir’de Büyükşehir Senfoni Orkestrası ile verdiği konserle, müzikseverleri caza doyuran ünlü caz sanatçısı Kerem Görsev, 18 yıl sonra geldiği kentin çok değiştiğini ifade ederek, “Şehrin başka bir solukla Başkan Büyükerşen’le yönetilmesinde bunun etkisi büyük. Her yerde böyle bir salon, cazı seven, bilen bir orkestra ve önemli bir şef ile çalmak beni heyecanlandırıyor. Orkestra çok genç, dinamik ve bomba gibi” şeklinde konuştu.

Uluslararası üne sahip Türkiye’nin tanınmış caz sanatçısı Kerem Görsev, Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile konser vermek için 18 yıl sonra Eskişehir’e geldi. Sanatçı ile Eskişehir, Senfoni Orkestrası ve Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen hakkında konuştuk.

Eskişehir’de tekrar konser vermenin hep aklında olduğunu ifade eden ünlü caz sanatçısı Kerem Görsev, “ En son 1998 yılında konser verdim. Bu şehrin hayata bakışı, iki üniversitesi ile eğitimin çok iyi bir yerde olması, şehrin başka bir solukla yönetilmesi ve bunun şehre yansıması Eskişehir dinleyicisini benim için hep özel kılmıştır” dedi.

Dünyanın çok büyük senfoni orkestraları ile konserler verdiğini anımsatan Kerem Görsev, Atatürk Kültür Sanat Kongre Merkezi’nin mükemmel olduğunu belirterek, “Her yerde bu ortamı bulmak mümkün değil. Böyle bir salon, cazı seven ve bilen bir orkestra ve önemli bir şef ile çalacak olmak beni çok heyecanlandırıyor. Çoğu yerde olmayan bu kuyruklu Steinway piyano ile konser vermek harika bir duygu. Senfoni Orkestranız çok genç, dinamik ve bomba gibi” yorumunda bulundu.

Nasıl bir seyirci bekliyorsunuz?

Eskişehir’in, Türkiye’nin önemli kültür şehirlerinden biri olduğunu ileri süren sanatçı, kentin yeniliğe oldukça açık, eğitim seviyesi yüksek bir şehir olduğunu, konsere gelecek sanatseverlerin enerjisinin kendilerine, kendi enerjilerinin de onlara yansıyacağını ve güzel bir konser olacağını düşündüğünü söyledi.

1998’den sonraki süreçte Eskişehir’deki gelişmeleri takip edebildiniz mi?

Eskişehir’e uzun yıllar gelmemesine karşın şehirdeki gelişmeleri basından takip ettiğini söyleyen Görsev, “Eskişehir’e geldiğimde, Kentpark’ta çibörek yedikten sonra Paris’te bir örneği olan yapay plajınızı gördüm. İnsanların nefes alabileceği büyük parklarınız olduğunu biliyorum. Başta da söylediğim gibi Başkan Büyükerşen, şehri bambaşka bir solukla yöneterek, Avrupa kenti haline getirmiş. Yılmaz Büyükerşen demek öncelikle Anadolu Üniversitesi demektir. Rektörlüğü sonrasında da duruşunu ve tecrübelerini kente yansıtarak harika bir şehir yaratmış. Tiyatrolarınız, operalarınız, bale günleriniz bunlar bu şehri çok ileri taşıyan etmenler” şeklinde konuştu.


ODA MÜZİĞİNDE 8 MART ÖZEL KONSERİ

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın hafta içi programında yer alan ve her hafta kapalı gişe birbirinden özel sanatseverleri ağırlayan oda müziği konserlerinin bu haftaki konuğu İstanbul Flüt Topluluğu oldu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için birbirinden özel eserleri seslendirdi.

Devamı

SENFONİDE KANUN GECESİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki programında konuk solist kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu muhteşem performansı ile geceye damga vurdu. Orhun Orhan’ın orkestra şefliğini yaptığı konserde salonu dolduran Eskişehirliler keyifli bir akşam yaşadı.

Devamı

SENFONİ ORKESTRASI VE KARSU'DAN ÖZEL KONSER

Eskişehir'in gurur kaynağı Senfoni Orkestrası ile Türkiye'nin son zamanlarda ses getiren sanatçılarından Karsu, 14 Şubat Sevgililer Günü'ne özel muhteşem bir konser ile Eskişehirliler ile buluştu. Türkçe ve yabancı şarkıları büyük bir uyum ve enerji içerisinde seslendiren Karsu ve Senfoni Orkestrası, Atatürk Kültür Sanat Merkezi'ni dolduran yaklaşık 1500 kişiye unutulmaz bir gece yaşattı.

Devamı
Copyright © 2014 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.