05 / 05 / 2017

7. ESKİŞEHİR OPERA BALE GÜNLERİ BAŞLADI

Türkiye’nin tek olma özelliğini sürdüren 7. Eskişehir Opera Bale Günleri J. Strauss’un 100 yıllık eseri ‘Çingene Baron’ opereti ile perdelerini açtı. Biletleri günler öncesinden tükenen Çingene Baron’u Ankara Devlet Opera ve Balesi ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası sahneledi. Başkan Büyükerşen konser sonunda ayakta alkışladığı sanatçıları tek tek kutladı.

Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü işbirliği ile yedincisi gerçekleştirilen Eskişehir Opera Bale Günleri, Ankara Devlet Opera Balesi’nin iki yıldır sahneye koyduğu ‘Çingene Baron’ opereti ile başladı.

Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen açılışta ‘Çingene Baron’ adlı eseri Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Ankara Devlet Opera Balesi Müdür Vekili Metin Turan izledi. Gürçil Çeliktaş’ın sahneye koyduğu, Oğul Johann Strauss’ un “Çingene Baron” operetinin müziklerini Nezih Seçkin’in yönettiği Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası seslendirdi.

Librettosunu, Macar yazar Mor Jokai'in aynı adlı romanından uyarlayan Ignaz Schnitzer’in yazdığı eser bir Macar köyünde geçiyor ve sürgünden dönen toprak sahibi Sandor Barinkay ile eski bir Türk Paşası'nın kızı olan ama bir çingene kızı olarak yetişen Saffi’nin hikayesini anlatıyor..Barinkay arazilerinin domuz tüccarı Zsupan tarafından işgal edildiğini görür. Arazileri geri almak için Zsupan’ın kızı Arsena’ya talip olduğunu belirtir. Ancak Arsena başkasını sevdiğinden evleneceği kişinin Baron olması şartını koşarak Barinkay’ı reddeder. Elinde hiçbir şey kalmayan Barinkay çingeneler tarafından Baron ilan edilir. Ancak Barinkay artık Arsena’yı istemediğini ve güzel sesli çingene kızı Saffi’ye aşık olduğunu söyler. Ancak Saffi’nin çingene değil de bir Türk Paşasının kızı olduğunu öğrenince ona layık olmadığını düşünür ve orduya katılır. Savaşta gösterdiği üstün başarıyla bu sefer gerçekten Baron ilan edilen Barinkay’ın Saffi ile evlenmesinin önünde engel kalmamıştır.

Johann Strauss’un üç perdelik opereti Çingene Baron’u izleyen Eskişehirli sanatseverler  sanatçıları ayakta alkışladılar. Başkan Büyükerşen, gösterinin finalinden sonra sahneye çıkarak, Ankara Devlet Opera Balesi oyuncularını ve Senfoni Orkestrasını teker teker kutlayarak teşekkür etti. 


DÜNYACA ÜNLÜ PİYANİST GÜLSİN ONAY ESKİŞEHİRLİLERİ BÜYÜLEDİ

Dünyaca ünlü piyano virtüözü, UNICEF İyi Niyet Elçisi ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti Gülsin Onay, Eskişehir’de Şef Patrick Souıllot yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile verdiği konserde, klasik müzikseverlere güzel bir akşam yaşattı.

Devamı

SENFONİ ORKESTRAMIZ SEZONU AÇIYOR

DOKUNULMADAN ÇALINAN TEREMİN VİRTÜÖZÜ JORGENSEN ESKİŞEHİRLİLERLE BULUŞACAK

Devamı

SENFONİDE ŞEF SOUILLOT’DAN MÜTHİŞ PERFORMANS

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki programında Ünlü bestekarlar F.J. Haydn ve I. Stravinsky’nin besteleri Eskişehirlilerle buluştu. Gecede Solist Ferec Necef ve Şef Parick Souillot’nun müthiş performansı sanatseverlerden büyük alkış aldı.

Devamı
Copyright © 2014 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.