Viyola


Pınar BASALAK - Grup Şefi Yardımcısı
Can ŞAKUL
Nezih DİKİCİGİLLER
Pelin ERGÜÇ
Gamze ISSIGÜN
Ozan IRMAK
Doruk Selen GÜLEÇ

Can ŞAKUL

1997 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nin viyola bölümüne burslu olarak kabul edildi. Burada çalışmalarına Irşad Mehmet ile başladı ve 2000 yılından itibaren Cavid Cafer ile devam etti. 
 2006 yılından itibaren Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası'nda viyola grup şefi olarak çalışmalarına devam etti. Aynı yıl kurulan Bilkent Genc Virtuozleri oda orkestrası ile konserler verdi. 2007 yılında Damiano Guiranna yönetimindeki Dünya Gençlik Senfoni Orkestrası'nda yardımcı grup şefi olarak yer aldı.2008 yılında Vladimir Askhenazy şefliğindeki Türk-Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası'nın grup şefi olarak, orkestranın konserlerine katıldı. Aynı yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nden mezun olan Şakul Lozan Konservatuvarı'nda Bruno Pasquier'in master sınıfına kabul edildi.
 2009 yılında Pierre Amoyal liderliğindeki Camerata Lozan'a kabul edilerek, toplulugun 3 viyolacısından biri oldu. Topluluğun Avrupa, Rusya ve Singapur turnelerine katıldı ve Paris'te Fransız klasik müzik kanalı Mezzo için yapılan kayıtta çaldı.
 2010 yılında, üyesi bulunduğu Yaylı Sazlar Kuartet’i Radio Suisse Romande'da dahil olmak üzere İsviçre'nin bir çok şehrinde konserler verdi. Ayrıca, Lozan Konservatuvarı'nı temsilen kurulan oda müziği grubuna seçildi ve Almanya'nın Stuttgart şehrinde yapılan Uluslararsı Öğrenciler Oda Müziği Festivali'ne katıldı. 
 2011 yılında, Eduard Schmieder yönetiminde ki Uluslararası iPalpiti Solistleri Oda Orkestrası’na Türkiye’yi temsilen davet edildi. Topluluğun Philadelphia ve Los Angeles konserlerinde görev aldı. 2011 Temmuz ayında Los Angeles Walt Disney Hall konserinde Britten’ın Genç Apollo isimli eserinin solo viyola partisini seslendirdi. 2011 yılından itibaren topluluğun konserlerine katılmaktadır.
 Eğitim hayatı boyunca, Ankara'da Prof. James Creitz'in, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi'nde Prof. Tatiana Masurenko'nun, Ingiltere'de Simon Rowland-Jones, Garfield Jackson, Su Zhen ve Pierre-Henri Xuereb'in verdiği atölye çalışmalarına katıldı. 
 Katıldığı bazi önemli festivaller ve konserler, Amerika Birleşik Devletleri’nde The Henry J. Bruman Oda Müziği Festivali, İsviçre'de Montebello Festivali, Schubertiade Etinlikleri, Fransa'da Saint-Requier Festivali, Cannes Festivali, Forets Festivali, Singapur'da Singapur Sun Festivali, Ingiltere'de Lionel Tertis 10. Viyola Festivali, Turkiye'de Miam 10. Yıl Etkinlikleri, İş Sanat'da Emir Gamsızoğlu ve Memet Ali Alabora ile Çocuklar için notada yazmayanlar yer almaktadır. 
 2011 yılından beri Eskisehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası sanatçısı olarak calışmakta, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Doc. Burcu Tunca ile Sanatta Yeterlik çalışmalarına devam etmektedir.

Copyright © 2014 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.