Viyola


Pınar BASALAK - Grup Şefi Yardımcısı
Can ŞAKUL
Nezih DİKİCİGİLLER
Pelin ERGÜÇ
Gamze ISSIGÜN
Ozan IRMAK
Doruk Selen GÜLEÇ

Doruk Selen GÜLEÇ

Müziğe beş yaşında piyano çalarak başlayan Güleç, on bir yaşına geldiğinde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın giriş sınavlarında başarılı oldu ve Prof. Koral Çalgan ile viyola çalışmalarına başladı. Ertesi yıl Çalgan’ın tayin olması sebebiyle Doç. B. Bediz Kınıklı’nın sınıfına geçti ve mezun olduğu 2010 senesine kadar çalışmalarını sürdürdü.

2005 yılında Ayvalık Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Prof. Vladimir Bukac ile çalıştı. İlk kez 2006 senesinde çalıştayına katıldığı Viyanalı Prof. Siegfried Führlinger ile 2010 senesine kadar yazları Avusturya’da kışları ise Türkiye’de düzenlenen çeşitli ustalık sınıflarında çalışmalarına devam etti. Führlinger’in daveti üzerine Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi arasında yapılan kişiye özel anlaşma ile 2008-2009 eğitim öğretim yılında Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Viyana'da Führlinger ve ilk öğrencilerinden, Viyana Senfoni Orkestrası grup şefi Johannes Flieder ile çalıştı. Aynı yıl St. Pölten Ost-West Music Festivali’nin düzenlediği çalıştayda idol olarak gördüğü Prof. Michael Kugel ile çalışma fırsatı buldu. 2010 senesinde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvar’ından mezun olduktan sonra Michael Kugel’in daveti üzerine Belçika’da Hogeschool Gent Konservatuvarı’nın giriş sınavlarında başarılı olarak yüksek lisans programına başladı. 2011 senesinde katıldığı ilk müzik yarışması olan ’’International Young Musicians Competition Citta di Barletta’’ da ve 2012 senesinde Rusya’da  ’’The International Summer Music Festival Music at Russian Estate’’  kapsamında düzenlenen yarışmalarda ikinci oldu. 2012 senesinde yüksek lisans programını ayrıcalıklı diploma ile tamamladı ve aynı sene Hollanda’da Zuyd Üniversitesi Maastricht Konservatuvarı’nda ikinci kez yüksek lisans programına, kazandığı "Zuyd Excellence /Orange Tulip" bursu ile başladı. Burada Michael Kugel’in yanı sıra "Zuyd Philharmonic Orchestra" viyola grup şefi Prof. Marc Tooten ile de çalışma fırsatı buldu. 2014 senesinde Tooten’ın sınıfından başarıyla mezun oldu.

Solo çalışmalarının yanı sıra oda müziğine de önem veren sanatçı; Prof. Reyyan Yücelen Başaran, Prof. Kris Deprey, Prof. Patrick Bueckels, Prof. Filip Rathe, Prof. Timur Sergeyenia gibi oda müziği alanında deneyimli isimlerle çalıştı.

2008 yılında Cem Mansur yönetimindeki Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nda , 2009 yılında ise Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi öğrencilerinden seçilerek kurulan Webern Senfoni Orkestrası’nda görev aldı. 2011-2012 senelerinde Gent-Maastricht-Tilburg Konservatuvarları öğrencilerinden oluşan GMT Orkestra'sında grup şefliği yaptı ve Almanya, Belçika ve Hollanda da konserlere katıldı. 2013 senesinde Brüksel'de "European Philharmonic Orchestra" konserlerinde yer aldı. Aynı sene katıldığı sınavda başarılı olarak 2014-15 senelerinde ''Royal Flemish Philharmonic (deFilharmonie) Orchestra'' sında staj yaptı.

2015 senesinden beri Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde Doç. B. Bediz Kınıklı ile sanatta yeterlilik çalışmalarını sürdürmekte olan Güleç, 2017 yılı Şubat ayından bu yana Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası üyesidir.  

Copyright © 2014 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.