ENDER SAKPINAR

1978 yılında, Ankara Devlet Konservatuarı, kompozisyon bölümünü Prof. Ercivan SAYDAM'ın öğrencisi olarak bitirdi. Aynı yıl gittiği Fransa'da "Ecole Normale de Musique d Paris"den, yüksek armoni, kontrpuan, füg dallarından ve 1982 yılından itibaren dört yıl süreyle de, Fransız Hükümetinin burslusu olarak aynı okulun orkestra bölümünden, birincilik ödülü alarak mezun oldu. Aynı dönemde Paris’de bulunan Rueil / Malmaison Devlet Konservatuarında orkestra şefliği dalında yaptığı çalışmalar ile “vermeli” madalyası kazandı. Fransız Hükümeti’nin burslusu olarak İtalya ve Fransa’da katılmaya hak kazandığı çeşitli staj ve seminerlerde Devos, Dervaux, Ferrara ve Giulini gibi ünlü şeflerle çalıştı. Sanatçı Paris’de bulunan “Pasdeloup Senfoni Orkestrası”ndaki asistanlık görevinin yanı sıra; 1983 yılında Kültür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın finanse ettiği “Ensemble International de Paris Orkestrası”nı kurdu. Aynı orkestra ile çeşitli radyo, televizyon programlarına katıldı ve plak kaydetti. Başta Paris olmak üzere Fransa, İtalya, İsveç, Portekiz, Japonya, Malta, Meksika, Avusturya, Brezilya, Amerika ve Türkiye’de çeşitli konserler ve festivallere konuk olarak katıldı.

Venedik’de Rai 3 televizyon kanalının, Avrupa ülkelerine canlı olarak yayınlandığı “Omaggio Venezza” festivalinin açılışına yaptı. Bu ülkelere gerçekleştirdiği turnelerde çok sayıda konserler yönetti.

1987 yılından bu yana İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın şefi olarak görev yapmakta olan Sakpınar,1991 yılından bu yana Stockholm Folk Operası konuk şefliği görevini de sürdürmektedir. Usulca Academic Choir, L’orchetre National de Toulouse, Venedilk Oda Orkestrası, San Remo senfonu Orkestrası, Sicilya Senfoni Orkestrası, Monterry Senfoni Orkestrası, Milano vox Aurae Orkestrası, Taranto Senfoni Orkestarsı, Mediterrancan Filarmoni, Classical Symph of Maderia, gibi topluluklarla konserler kuran Sakpınar, 1999 yılında kurduğu “Enka Sinfonietta”nın da genel Müzik Direktörü ve Orkestra Şefliği görevinde bulunmuştur.

Sanatçının yönetiminde konser veren solistlerden bazıları; Mintcho Minchev, David Garingas, Viktor Pikaizen, Alexander Rudin, Peter Katin, Konstantin Kulka, Jiri Barta, Radion Azarkin, Vaclav Hudacek, Liana İsakadze, György Sandor Tedi Papavrami, Vladimir Ovchinkov, Luis Bacalov, Alexander Markov, İdil Biret, Hüseyin Sermet, Ayşegül Sarıca, Suna Kan, Gülsin Onay… Halen, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nda, Orkestra Şefi ve Sanat Danışmanlığı Görevini Sürdürmektedir.

Copyright © 2014 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.